573 112 101 Bezpieczne płatności Gwarancja satysfakcji Gwarancja jakości

Jak wspomóc leczenie górnych dróg oddechowych?

0

Jak wspomóc leczenie górnych dróg oddechowych? 

Inhalator pneumatyczny - wsparcie w każdym wieku i w wielu dolegliwościach

 

Na rynku dostępnych jest wiele typów inhalatorów: ultradźwiękowe, membranowe, ciśnieniowe i inne. Jednak w domach najpopularniejszym pozostaje inhalator pneumatyczny.

Jest on często wybierany ze względu na cenę, łatwą obsługę, tanie i dostępne części ulegające zużyciu tj. filtry, ustniki, rurki i - co najważniejsze - taki inhalator może stosować każdy, nawet małe dziecko!

Inhalator pneumatyczny jest niewielkim urządzeniem, lekkim, bardzo łatwym w obsłudze, i co najważniejsze - może z niego skorzystać każdy członek rodziny.

Jaki inhalator wybrać?

W zależności, jak głęboko do dróg poddechowych powinien dotrzeć lek czy mgiełka wodna, należy stosować się do prostej zasady: im mniejsza cząsteczka, tym głębiej następuje depozycja leku.

  • Duże cząsteczki czyli powyżej 8 mikrometrów osadzają się na szczycie górnych dróg oddechowych. Dlatego do leczenia, nawilżenia jamy ustnej, nosa i gardła należy stosować aparat wytwarzający właśnie takiej wielkości cząstki. 
  • Średnie cząstki pomiędzy 5-8 mikrometrów docierają do tchawicy i oskrzeli.
  • Małe cząstki poniżej 5 mikrometrów docierają do pęcherzyków płucnych.

Informacje o wytwarzanych cząsteczkach jest podawana przez producenta i wyszczególniona na naklejce z tyłu aparatu lub w instrukcji urządzenia.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze inhalatora?

Odpowiednia prędkość przepływu powietrza, wymagana do właściwego rozbicia cząstek leku. Niektórzy producenci podają, że dla poszczególnych leków powinna ona wynosić od 5-8 l/min.

Wydajność/prędkość nebulizacji
 tj. jaka ilość leku zostanie rozbita i będzie gotowa do podania w inhalacji dla pacjenta Dobre urządzenia osiągają minimum 0,29 – 0,35 ml/min. Taki parametr gwarantuje odpowiednią dawkę leku dla osób chcących szybko zakończyć zabieg. 

 

DLA KOGO INHALACJE?

Inhalacje u niemowląt

Nawet niewielkie przeziębienie u noworodka lub niemowlaka może być prawdziwą zmorą, zarówno dla rodziców, jak i samego malucha. Niewielu młodych rodziców wie, że doskonała metodą wspomagająca leczenie dziecka są właśnie inhalacje. Można je z powodzeniem stosować nawet u dzieci, które jeszcze nie umieją siedzieć. W takim wypadku należy tylko dodatkowo zadbać, by nasz inhalator miał odpowiedni ustnik, tzw. smoczek. Dzieci, u których występuje silny nawyk ssania, chętnie biorą do buzi ustnik, traktując go jak zwykły smoczek, przez co inhalacja przebiega jak trzeba i daje oczekiwane rezultaty.

U niemowląt inhalacje można stosować przy katarze, kaszlu, ale także ostrzejszych infekcjach tj. np. zapalenie oskrzeli. Dzięki temu wydzielina gromadząca się w drogach oddechowych rozrzedza się i łatwiej usuwa. A wysuszona chorobą i podrażniona błona śluzowa szybciej wraca do zdrowia. Do inhalacji wystarczy zastosować zwykłą sól fizjologiczną. Można ją dostać w każdej aptece i kosztuje naprawdę kilka złotych.

Przy silniejszych infekcjach, zapaleniach górnych dróg oddechowych, alergiach warto skorzystać z porady lekarza, który dobierze odpowiedni lek do inhalacji lub nebulizacji. 

Inhalacje u starszych dzieci

Z czasem dziecko nabiera odporności i wyrasta z częstych infekcji. Jednak nie wyrasta z potrzeby inhalacji. Poza poza przypadkami opisanymi powyżej dla niemowląt, u starszych dzieci inhalacje zyskują na popularności w przypadku alergii wziewnych. Jak wiadomo alergia jest chorobą cywilizacyjną, którą dzisiaj jest dotkniętych wiele dzieci. Warto pamiętać, że poza leczeniem specjalistycznym, nasze pociechy warto wspomagać inhalacjami, by odciążyć i wspomóc błony śluzowe nadszarpnięte długotrwałą alergią.

Inhalacje u dorosłych

Starsze pokolenie może wspomagać się inhalacjami lub nebulizacjami dokładnie tak samo jak dzieci. Poza infekcjami i alergiami, dorośli chętnie sięgają po inhalator w przypadku chorób zatok, astmy, czy w celach relaksacyjnych - tu inhalator sprawdza się doskonale nawet u pacjentów z zaburzeniami depresyjno-lękowymi prowadzącymi do ataków paniki. W takiej sytuacji inhalacja pomaga odzyskać kontrole nad oddechem i przywrócić prawidłowe napięcie mięśni. Do takich inhalacji wystarczy użyć zwykłej soli fizjologicznej i rozpocząć ją w momencie, gdy zaczynamy odczuwać zbliżający się atak. 

Inhalacje u seniorów i osób przewlekle chorych

W przypadku osób starszych i schorowanych, inhalator jest jednym z tych urządzeń, które warto mieć pod ręką. Pomoże nami nie tylko podczas chorób infekcyjnych, ale stanowi również doskonałe wsparcie w podnoszeniu codziennego komfortu życia. Inhalacje u takich osób są bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym poprawiających kondycję górnych dróg oddechowych i ogólne samopoczucie, zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy powietrze jest suche. Inhalacje doskonale sprawdzają się przy rozedmie płuc i zapaleniu płuc, które często dotykają osoby w podeszłym wieku.

Czy inhalatory pneumatyczne są dla wszystkich?

Ogólnie rzecz ujmując tak - są dla wszystkich, ale istnieje grupa schorzeń, które wykluczają ich używanie. To niewydolność serca, niewydolność oddechowa, gruźlica, nowotwory układu oddechowego, krwotoki z dróg oddechowych. Pamiętajmy, że inhalatory to nie tylko urządzenia dla chorych. Znakomicie sprawdzają się w porze zimowej łagodzić dolegliwości związane ze smogiem dużych miast i suchością powietrza. 

Podsumowując: inhalator jest tym sprzętem medycznym, który - podobnie jak termometr, czy ciśnieniomierz - po prostu warto mieć w domu!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Szablon Shoper Modern™ Reseller Shoper GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl