573 112 101 Bezpieczne płatności Gwarancja satysfakcji Gwarancja jakości

Urazy stawów - co robić?

0

Nagły uraz stawu, przyczyny i nasze działanie.

Tak jak cały nasz blog piszemy przystępnym językiem, bez nadmiernego rozciągania treści.

 

Jak większość z nas wie, staw w ludzkim organizmie, to miejsce, gdzie potrzebny jest ruch. 
Sposób połączenia i wymagany ruch decyduje do jakich stawów zostanie zaliczony. ( nie omawiam stawów rzekomych czy stawów zanikowych)

Ważne, aby zrozumieć urazy należy poznać ruch w stawie. Występuje w nim:

 • Zgięcie i wyprost
 • Odwodzenie i przywodzenie
 • Rotacja

Stawy mogą mieć taką budowę, aby wykonywać ruchy tylko pojedyncze lub łączone z tych co w wymieniłem powyżej. Stawy na końcach palców mogą się zginać i prostować. Istnieje również w nich malutki ruch do odwodzenia, przywodzenia oraz rotacji, ale nie bierze się go pod uwagę do funkcjonalności stawu.

Stawy kuliste(np. staw biodrowy), który wykonuje ruch w każdym zakresie.

Są też stawy złożone np: staw łokciowy, który składa się z trzech połączeń pomiędzy kośćmi.

Jeśli boli staw to:

 • Boli pod wpływem gwałtownego urazu
 • Boli podczas trwania leczenia 
 • Staw jest w długim procesie zapalnym, chorobowym

Urazy możemy podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne wtórne.

Zewnętrzne to
uderzenie, skręcenie, zwichnięcie, podwichnięcie, złamanie, nadłamanie, pęknięcie 

Wewnętrzne:
To wtórne uraz powierzchni stawowej lub elementów miękkich pod wpływem ucisku czy ruchu. Wolne ciało np w stawie kolanowym(ułamana łąkotka, część kości). Okruchy z przemiany materii, jak przy cukrzycy czy dnie moczanowej.

Ból w długotrwałym leczeniu urazu wynika z rozciągnięcia się struktur stawowych(torebka stawowa więzadła, czy ścięgna) ich naciągnięcia przy urazie lub obrzęku w stawie. Mogą występować również bóle wynikające z zapalenia swoistego. (występująca krew w stawie)

Jeśli staw jest w długotrwałym procesie zapalnym przyczyną mogą być:

 • Choroby reumatyczne,
 • Infekcje: rzeżączki, boreliozy czy grypy. 
 • Nowotwory kości 
 • Nadwagi czy zbyt dużej aktywności fizycznej
 • inne

Co możemy zrobić:?

W urazach stawów wynikających z przeciążenia stawu, nieprzygotowanego na przyjęcie ciężaru czy ruchu zawsze w pierwszej fazie bój toczy się o:

 1. zmniejszenie temperatury - jak najszybciej
 2. zabezpieczenie wysięku w stawie - jak najszybciej
 3. ograniczeniu ruchomości - usztywnieniu.

1. Zmniejszenie temperatury powoduje, że płyn w okolicach stawu zacznie przepływać wolniej, (obkurczenie tkanek) co pozwoli na wyhamowanie wysięku i rozprzestrzenianie się stanu zapalnego. Ważne jest, aby obłożyć maksymalną powierzchnię stawu( z każdej strony ) a nie tylko w miejscu gdzie nas zabolało. link do produktu

2. Równocześnie powinniśmy zabezpieczyć miejsce terapią kompresyjną. Obwiązać miejsce urazy bandażem wraz z zimnym okładem żelowym. W miarę możliwości trzymać kończynę wyżej serca do łatwiejszego odprowadzenia krwi czy chłonki.

3. Mocno ściśnięty bandaż już zabezpieczy przed ruchem w stawie, ale należy pamiętać, że staw należy odciążyć. Nie powinno się chodzić lub wykonywać ruchów, takich jak przed urazem. Karygodne jest w pierwszej fazie urazu sprawdzać, jak daleko mogę ruszyć nogą czy ręką. Taki ruch czy ruchy nie są wskazane. Dobrze będzie założyć ortezę lub odciążenie np: na bark. link do produktu

Tak zabezpieczony staw ma dobre warunki do leczenia i zapobiega wtórnym urazom.

Jak można sobie zaszkodzić.

O ile na zwykłe stłuczenie pomagał pocałunek mamy, to na duży uraz z rozerwaniem struktur miękkich czy kości, taka terapia nie wystarczy. Wizyta u lekarza jest konieczna a schłodzony staw z niewielkim wysiękiem pozwoli lekarzowi na badanie palpacyjne, czy zrobienie dobrego zdjęcia RTG.

Kiedy w procesie leczenia, które może trwać od kilku dni do kilku miesięcy nie zadbamy o prawidłowy postępujący ruch w stawie, możemy spodziewać się konsekwencji, źle uruchomionego stawu. Jeśli za szybko będziemy go obciążać nastąpi ponowne wejście w stan zapalny, podniesienie temperatury i kolejne powiększenie obrzęku. Naszym zadaniem jest, aby na początku urazu nie pozwolić na rozciągnięcie tkanek i w czasie rekonwalescencji na ich powolne bezpieczne obkurczenie. Taki proces pozwoli na powrót do zdrowia i przyjmowania prawie tych samych obciążeń na staw, choć nie będą one wynosić 100%. Jeśli struktura miękkich tkanek z jednej strony stawu rozciągnęła się lub rozerwała, to ta część stawu nie trzyma na 100%. Jest słabsza i będzie mogła doprowadzać do kolejnych urazów. Dlatego tak ważne jest, że jeśli poczujemy, że nie ma opuchlizny i na pierwszy rzut oka, dobrze się czujemy, postępować ostrożnie z pełnym obciążaniem stawu.

Dla przykładu. Zerwanie więzadła krzyżowego w stawie kolanowym, po operacji, wymaga zabezpieczenia kolana do 6-8 tygodni w ortezie. Po tym czasie wszyscy myślą, że jest już ok, choć zszyte więzadła swoją optymalna wytrzymałość uzyskają po ok 12 miesiącach i nie szybciej. Niech te osoby, które w maju będą po operacji a w grudniu planują narty, jak najszybciej o tym zapomniały. Kolejny uraz uniemożliwi im zszycie więzadła i po części kalectwo do końca życia. ( No chyba że kogoś stać na przeszczep więzadła lub sztuczne )

Do zapamiętania.

Szybki uraz stawu lub mięśnia:  POSTĘPOWANIE: 

 1. Przyłóż zimno
 2. Zabezpiecza, aby nie puchło
 3. Zabezpiecz przed wykonywaniem ruchów i obciążeniem
 4. W razie jeśli to nie siniak, jedź do lekarza.
 5. Skorzystaj z wiedzy fizjoterapeuty

Uwaga!!!

Cały proces radzenia sobie z urazem w stawach odnosi się do wszystkich stawów. Nie tylko tych w ręce czy nodze. Stawy kręgosłupa szyjnego czy lędźwiowego są tego przykładem. Stosujmy okłady żelowe i ortezy zabezpieczające nasz kręgosłup przed niepotrzebnym ruchem. Link do produktu , link do produktu

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Szablon Shoper Modern™ Reseller Shoper GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl