573 112 101 Bezpieczne płatności Gwarancja satysfakcji Gwarancja jakości

Światło słoneczne z lampy antydepresyjnej

0

Lampa antydepresyjna. Jak używać?

Zima i jesień dają nam w kość! I to dosłownie!

Powodów jest sporo: niskie temperatury, częste infekcje, przeziębienia, i oczywiście krótki dzień, a co za tym idzie bardzo niska ekspozycja na zbawienne światło dzienne.

Jak można sobie pomóc w tym mało przyjaznym, niedoświetlonym promieniami słońca otoczeniu? I jaki jest związek światła dziennego z naszymi kośćmi?

O znaczeniu światła dziennego w naszym codziennym życiu przypominamy sobie najczęściej jesienią. Kiedy dni gwałtownie się skracają, a zmiana czasu na zimowy jeszcze bardziej to potęguje. Wtedy wielu z nas zaczyna narzekać na zmęczeniu, osłabienie, ciągłe niewysypianie się, czy kiepski nastrój i brak chęci do działania.

By zmienić tę sytuację wystarczy wyjechać w południowe rejony, gdzie dzień jest dłuższy, a do nas dociera więcej światła dziennego. Byłoby idealnie, gdyby to było możliwe …,ale póki co nasze centrum życiowe jest zlokalizowane na mniej przyjaznej szerokości geograficznej. Na szczęście od kilku lat na rynku dostępne są lampy światła dziennego, które doskonale imitują naturalne oświetlenie i są idealnym suplementem dla naszego spragnionego słońca ciała. 

Dlaczego światło dzienne jest tak ważne dla naszego zdrowia?

Latem, gdy dni są długie a słońce wysoko, natężenie oświetlania wynosi nawet 100 000 luksów. Od jesieni do wczesnej wiosny sięga niespełna 2000 luksów, a w zamkniętych pomieszczeniach spada nawet do 50-500 luksów. Patrząc na takie liczby łatwo znaleźć odpowiedź na pytanie, skąd się bierze gorsze samopoczucie i nastrój w zimowych miesiącach. 

Dzienne światło jest niezwykle ważne w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. 

Jest podstawowym, naturalnym czynnikiem wpływającym na nasze samopoczucie, warunkujące chęć działania, efektywność, produktywność, czy zdolność uczenia się.

Naturalne światło zmniejsza także ryzyko uczucia olśnienia, czyli zaburzenia ostrości widzenia. Ponadto ludzkie oko jest wyposażone w system sensoryczny, który - w dużym skrócie - wykorzystuje światło dzienne do sterowania prawidłowym funkcjonowaniem gospodarki hormonalnej naszego organizmu. Zwłaszcza kortyzolu i melatoniny, które regulują nasz dobowy rytm. Kortyzol ma wyższy poziom rano, gdy się budzimy i zaczynamy działać. Melatoninę natomiast zaczynamy wytwarzać po zmroku, gdy zbliża się pora snu. Łatwo jest sobie wyobrazić zakłopotanie naszego organizmu, gdy wymagamy od niego działania o 6.00 rano, gdy panuje jeszcze zmrok i nasz mózg nie myśli jeszcze o tym, by wytwarzać „pobudzający do działania” kortyzol. Albo, gdy jest dopiero 16.30, wróciliśmy z pracy, lista spraw nadal bardzo długa, a nasze ciało woła: „Spać!”, bo za oknem zmrok i mózg dostaje sygnał do produkcji melatoniny.

Konsekwencje niedoborów światła wywołują u wielu z nas objawy depresji sezonowej lub jesiennej chandry. W internecie można znaleźć źródła, które mówią o tym, że aż 30% populacji jest nimi dotknięta.

Światło dzienne jest też nierozerwalnie powiązane z procesem uwalniania witaminy D w naszym organizmie - niezbędnej dla prawidłowego rozwoju układu kostnego. Niedobory witaminy D skutkują także ogólnym osłabieniem mięśni i zwiększeniem podatności na infekcje.

Jak działa lampa światła dziennego?

Z pomocą w tak niekorzystnych warunkach mogą przyjąć suplementy, ale należy pamiętać, że trudno jest określić optymalne zapotrzebowanie organizmu. Niektórych procesów- jak brak kortyzolu o poranku, czy nadmiar melatoniny wieczorem - nie jesteśmy w stanie zmodyfikować pigułkami, czy kroplami. Rozwiązanie stanowi suplementacja światła dziennego, zwana światłoterapią lub fototerapią. Na na rynku są już dostępne lampy link emitujące zbawienne dla nas światło. Są to produkty medyczne, których działanie jest potwierdzone, a efektywność gruntownie przetestowana. (Tutaj przestrzegamy przed zakupem lamp bezpośrednio na rynkach wschodnich - nie posiadają one odpowiednich certyfikacji i świadectw bezpieczeństwa).

W sprzedaży te specjalistyczne urządzenia często występują pod nazwą lamp antydepresyjnych. link Emitują one światło o natężeniu aż 10 000 luksów i specjalnie dobranej barwie 4000 kelwinów, co idealnie imituje światło słoneczne. Lampy antydepresyjne nie emitują promieniowania UV i mogą być stosowane także przez kobiety w ciąży oraz podczas karmienia. 

Ich terapeutyczne działanie polega na regulacji naszego zegara biologicznego przez światło. Warto tutaj raz jeszcze podkreślić, że światło musi docierać do naszych oczu, zatem naświetlanie skóry w solarium przy zasłoniętych oczach jest zupełnie bezcelowe w terapii tzw. depresji sezonowej.

  

Jaką lampę wybrać?

Wszystko zależy od tego jak, w jakich warunkach i przez ile osób będzie ona wykorzystywana oraz jakim budżetem się dysponuje. 

Na rynku dostępne są lampy kompaktowe, lampy oświetlające całe pomieszczenia i lampy wyposażone w zaawansowane inteligentne systemy sterowania. 

Lampa kompaktowa doskonale sprawdzi się w biurze, jako urządzenie, które postawimy na biurku. Na efekty jej działania nie trzeba będzie czekać zbyt długo, pojawią się natychmiast, a my zaobserwujemy wyższą energię i produktywność w pracy. Małe kompakty z powodzeniem mogą zastąpić lampkę nocną, która zapalamy po przebudzeniu i jej światło, docierające do naszych oczu sprawia, że wytwarzamy więcej kortyzolu, szybciej się budzimy i zyskujemy chęć do działania. 

Duże lampy bardzo dobrze sprawdzą się w salonie, salach konferencyjnych, salach szkolnych, żłobkach, przedszkolach. Moc takiej lampy jest zwykle większa, a jej działanie ma znacznie większy promień, więc z jej efektów skorzysta jednocześnie więcej osób.

Lampy wyposażone w systemy sterowania mogą symulować świt, zmierzch, ponieważ mają wbudowany zegar, który można zaprogramować w sposób odpowiadający naszemu rytmowi dnia. link

Dodatkowo, dostępne na rynku lampy charakteryzują się nienagannym wzornictwem, zatem posiadania takiego sprzętu - nawet w najbardziej designerskich wnętrzach - nie jest dziś niczym, co psuje nasze odczucia estetyczne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Szablon Shoper Modern™ Reseller Shoper GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl